Tertiary Catalogue

Best Buys: Buying or Making Sandwiches

Numbers and Algebra

A group of friends are planning a lunch and compare the costs of pre-made lunches versus making it themselves. They investigate their options by comparing total costs and per person costs. Calculations are determined with and without digital technologies. Ideal for applying mathematical concepts to real world situations.

Rating: E
Production Year: 2014
Duration: 4 min
Series: Numbers and Algebra
Printable Resources: Yes

Related Videos


Want to learn more about ClickView?

We would be more than happy to come to your school and show you how your teachers and students can benefit from ClickView.

Try ClickView for Free